Hoppa till sidans innehåll

2004-2005


Division 1 östra färdigspelad! DK Bottenskraparna till Norra Allsvenskan 05.

Norrtälje lämnade i den 7 omgången wo för andra gången under säsongen. Därmed diskvalificerades de från serien och resultaten från deras matcher ströks. Resultaten från de matcher de spelade står dock kvar inom parantes.

Detta år finns förutom resultat och tabell även skytteligan längst ner på sidan. 

1. Bottenskraparna 12 11 0 1 120-13 21
2. Nemo 12 8 0 4 53-28 16
3. Polisen B 12 7 0 5 70-20 14
4. Borlänge/Örebro 12 6 1 5 59-64 13
5. Bromma Caviar 12 5 0 7 38-53 10
6. El Rio B 12 4 0 8 39-81 8
7. Köping 12 0 1 11 12-132 1


Omgång 1a, 041023 Omgång 1b, 050430
Borlänge/Örebro-Caviar 8-2 El Rio B-Bottenskraparna 0-10 wo
Köping-Nemo 1-12 (Norrtälje-Polisen B wo)
Borlänge/Örebro-Nemo 1-4 (Norrtälje-Bottenskraparna wo)
Köping-Caviar 3-8 El Rio B-Polisen B 0-10 (wo)


Omgång 2, 041127-28
Caviar-Nemo 3-0 Köping-Borlänge/Örebro 2-2
(Norrtälje-El Rio B 9-0) Bottenskraparna-Polisen B 2-1
(Norrtälje-Nemo 3-0) Bottenskraparna-Borlänge/Örebro 3-6
Caviar-El Rio B 1-2 Köping-Polisen B 1-5


Omgång 3, 041218
(Norrtälje-Borlänge/Örebro 1-3) Bottenskraparna-Nemo 10-1
El Rio B-Köping 8-1 Polisen B-Caviar 2-4
El Rio B-Borlänge/Örebro 1-5 Polisen B-Nemo 3-4
(Norrtälje-Köping 13-0) Bottenskraparna-Caviar 14-0


Omgång 4, 050122-23
Nemo-El Rio B 6-1 (Norrtälje-Caviar 3-0)
Borlänge/Örebro-Polisen B 3-17 Bottenskraparna-Köping 21-0
Borlänge/Örebro-El Rio B 2-17 Bottenskraparna-Caviar 8-1
Nemo-Polisen B 2-1 (Norrtälje-Köping 12-2)


Omgång 5, 050226
Köping-Nemo 1-10 (Polisen B-Norrtälje 3-0)
Borlänge/Örebro-Caviar 11-3 Bottenskraparna-El Rio B 17-0
Köping-Caviar 2-10 (Bottenskraparna-Norrtälje 2-1)
Borlänge/Örebro-Nemo 3-2 Polisen B-El Rio B 14-0


Omgång 6, 050312
Borlänge/Örebro-Polisen B 1-5 (El Rio B-Norrtälje wo)
Bottenskraparna-Köping 21-0 Caviar-Nemo 0-1
Bottenskraparna-Polisen B 3-0 (Caviar-Norrtälje wo)
Borlänge/Örebro-Köping 15-1 El Rio B-Nemo 0-9


Omgång 7, 050409
Bottenskraparna-Borlänge/Örebro 7-2 Polisen B-Caviar 2-0
(Norrtälje-Nemo wo) El Rio B-Köping 10-0 (wo)
(Norrtälje-Borlänge/Örebro wo) El Rio B-Caviar 0-6
Bottenskraparna-Nemo 4-2 Polisen B-Köping 10-0 (wo)

 

Skytteliga:
Anders Magnusson, Bottenskr.        22
Stefan Cedeskog, Bottenskraparna  17
(Niklas Ferngren, Norrtälje V.          15)
Mikael Lidberg, Polisen B               14
Pontus Viklund, Bottenskraparna     14
Martin Sandgren, Bottenskraparna   14
Sebastian Stein, Bottenskraparna     12
Calle Karlsson, Borlänge/Örebro     12
Peter Aronsson, Nemo                    11
Håkan Reback, Polisen B                11
Kim Friberg, Borlänge/Örebro         10
Gustav Sikö, Polisen B                     9
Johan Bergman, Borlänge/Örebro    8
Daniel Holmstedt, Bottenskraparna  8
Sten-Åke Sundqvist, Bottenskr.       8
Jens Rathsman, Bromma Caviar       7
Bo Berglund, Nemo                         7
Marcus Buur, El Rio B                     6
John Wanberg, Köping                    6
Peter Olausson, Nemo                     6
Erik Lindgren, Bromma Caviar         6
(Jonathan Gerholm, Norrtälje V.       5)
(Daniel Leonardsson, Norrtälje V.    5)
Jan Karlsson, Nemo                        5
Oscar Hood-Perez, Nemo               5
Anders Vennström, Bromma C.       5
Mattias Bratt, Bromma Caviar          5
Ann-Sofi Krakau, El Rio B              4
Johnny Bäck, El Rio B                     4
Gustav Laack, Polisen B                  4
Kristian Sörensen, Polisen B            4
Jari Rajanen, Nemo                         4
Patrik Agashi, Borlänge/Örebro       4
Johannes Reinholdsson, Borl./Örebr.4
Jonas Björkman, Borlänge/Örebro   4
Max Märkel, Borlänge/Örebro         4
Staffan Kjällman, Bottenskraparna   4
Ville Lumikero, Bromma Caviar       4
Peter Stenberg, Borlänge/Örebro     3
Benny Magnusson, Borl./Örebro      3
Magnus Carlsson, Bottenskraparna  3
Mats Gunnarsson, Bottenskraparna  3
Mattis Wahlby, Bottenskraparna      3
Marcus Johansson, Bottenskr.          3
Mats Westerlund, Polisen B             3
Tobias Linder, Polisen B                  3
Christopher Widerståhl, Polisen B    3
Gustav v.d. Lancken, Bromma C.    3
Jacob Gantriis, Bromma Caviar        3
Matti Thörngren, El Rio B                3
(Simon Leonardsson, Norrtälje V.     3)
Niklas Claesson, Nemo                   3
Johan Engdahl, Nemo                      2
Bo Jansson, Nemo                           2
Peter Sandberg, Nemo                    2
(Joel Alex, Norrtälje V.                     2)
(Mikael Österlind, Norrtälje V.          2)
(Daniel Eriksson, Norrtälje V.            2)
(Jessica Thunman, Norrtälje V.          2)
(Tomas Hynning, Norrtälje V.           2)
Kristofer Fredin, El Rio B                2
Fredrik Bäck, El Rio B                    2
Benno Nyberg, Köping                    2
Niklas Nordqvist, Köping                 2
Caroline Åhman, Polisen B               2
Pontus Jonasson, Polisen B               2
Anders Olsson, Borlänge/Örebro      2
Tomas Emilsson, Borlänge/Örebro    2
Patrik Borg, Borlänge/Örebro           2
Magnus Dahlbäck, Bromma Caviar   2
Martin Nordman, Köping                  1
Carl Berg, Köping                             1
Åke Nordström, Köping                   1
Simon Westerlund, Köping                1
Martin Haraldsson, Bromma Caviar   1
Per Ohlsson, Bromma Caviar             1
Åsa Elfving, Bromma Caviar              1
Mats Stuxberg, Bromma Caviar         1
Klara Nilsen, El Rio B                       1
Fredrik Helderyd, El Rio B                1
Maria Johansson, El Rio B                 1
Ossian Quigley-Berg, El Rio B           1
David Söderstedt, Nemo                   1
Mats Andersson, Nemo                     1
Per Karlsson, Nemo                          1
Jonathan Svensson, Nemo                 1
Henrik Gustavsson, Nemo                 1
David Angelsen, Nemo                      1
Tom Wikström, Borlänge/Örebro      1
Mathias Andersson, Borl./Örebro      1
Fredrik Jonsson, Borlänge/Örebro     1
Pontus Wern, Borlänge/Örebro         1
(Anton Törne, Norrtälje V.                 1)
(Ove Johnsson, Norrtälje V.               1)
(Daniel Eklund, Norrtälje V.               1)
(Niklas Westin, Norrtälje V.               1)
Marcus Axelsson, Polisen B              1
Christian Torstensson, Polisen B        1
Björn Kronander, Bottenskraparna    1
El Rio B                                          10
Stockholmspolisen B                       20
Bottenskraparna                           10  

S:a 444 mål.

Uppdaterad: 29 JUN 2009 23:54 Skribent: Manuel Tito de Morais

Svenska Sportdykarförbundet
Skansbrogatan 7, 118 60 Stockholm

Box 11016, 100 61 Stockholm
Telefon 08-699 65 15
E-post This is a mailto link
Organisations nr 802003-1723
Bankgiro 393-7836

 

 

 

dykarna140px

Postadress:
Svenska Sportdykarförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996515
E-post: This is a mailto link

Se all info