Hoppa till sidans innehåll

WCJ 2018

2018-11-13 22:34
Följ juniorlandslagen i historiens första CMAS Junior-VM.
  • Uppdaterad: 2018-11-13 22:37

Mästerskapet spelas i Oberhausen, Tyskland mellan onsdag den 14:e och söndag den 18:e november.

Onsdag 14/11: Invigning 18.00 - 19.00

Torsdag 15/11
Mix: 10:00, Norge - Sverige
Dam: 14.00, Sverige - Colombia
Mix: 16:00, Tyskland - Sverige
Dam: 18.00, Tyskland - Sverige

Fredag 16/11
Dam: 10.00, Sverige - Norge
Mix: 15:00, Sverige - Tjeckien

Lördag 17/11
Dam: 09.00, Sverige - Turkiet

WC2018 logo

Matcherna visas på live streaming och mästerskapets hemsida har resultaten.

Damlandslaget

   
 WCJ2018
Agnes Hoas
8. Målvakt
DK Bottenskraparna
 WCJ2018
Anna Lindqvist
5. Målvakt
Polisen UVR
WCJ2018
Caroline Janrik
6. Ytter
DK Nemo 
 WCJ2018
Elin Strand
14. Ytter
SDK Malmö Triton

 WCJ2018
Ellen Järvklo Sääf
12. Back
Isbjörnarna

 WCJ2018
Emilia Brobeck
21. Back
Trelleborg UVR
 WCJ2018
Emelie Berggren
4. Back
Trelleborg UVR
WCJ2018
Estelle Persson
13. Back
Bromma Caviar UVK
WCJ2018
Jessica Borgström Mellergård
98. Målvakt
Isbjörnarna 
 WCJ2018
Levina Johanson
9. Målvakt
Isbjörnarna
WCJ2018
Sofie Öberg
10. Back
Isbjörnarna
WCJ2018
Sophia Axelsson
2. Back
Tångjohan SDK Lysekil
WCJ2018
Telma Lundell
87. Ytter
Isbjörnarna
WCJ2018
Thilda Larsson
7. Ytter
Uddevalla
WCJ2018
Victoria Isaksson
15. Ytter
SDK Malmö Triton
WCJ2018
Nina Berggren
Förbundskapten
DK Bottenskraparna 
 WCJ2018
Wilma Tien
Ass. Förbundskapten
Isbjörnarna
WCJ2018
Louise Nordmark
Ass.  Förbundskapten
Bromma Caviar UVK 

 

Herrlandslaget

   
WCJ2018
Adam Widing
6. Ytter
DK Nemo
WCJ2018
Anton Lindström
9. Ytter
Telleborg UVR
 WCJ2018
Anton Sagström
5. Back
Linköpings UVR
WCJ2018
Edvard Linderholm
3. Back
Isbjörnarna
WCJ2018
Felix Åkenes
2. Back
DK Nemo

WCJ2018
Filip de Rooy
98. Back
SDK Malmö Triton

WCJ2018
Filip Eriksson
99. Back
SDK Malmö Triton
WCJ2018 
Hugo Hempel
13. Ytter
Trelleborg UVR
WCJ2018
Lowe Magnusson
7. Ytter
Trelleborg UVR
WCJ2018
Odd Chef Holmberg
1. Målvakt
DK Bottenskraparna
WCJ2018
Rasmus Olsson
11. Målvakt
Polisen UVR
WCJ2018
Robert Sjöberg
14. Målvakt
Felix DF
WCJ2018
Samuel Garheden
10. Ytter
Polisen UVR
WCJ2018
Simon Olsson
12. Målvakt
Felix DF 
 
WCJ2018
Emmanuel Johansson
Förbundskapten
Uddevalla
 WCJ2018
Sebastian Brännström
Ass. Förbundskapten
Isbjörnarna
WCJ2018
Viggo Wollin
Ass. Ledare
Trelleborg UVR


Back = Defender
Målvakt = Goal keeper
Ytter = Forward
Förbundskapten / Ledare = Coach
Ass. / Assisterande = Assistent

Skribent: Manuel Tito de Morais
Epost: This is a mailto link

Svenska Sportdykarförbundet
Skansbrogatan 7, 118 60 Stockholm

Box 11016, 100 61 Stockholm
Telefon 08-699 65 15
E-post This is a mailto link
Organisations nr 802003-1723
Bankgiro 393-7836

 

 

 

dykarna140px

Postadress:
Svenska Sportdykarförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-6996515
E-post: This is a mailto link

Se all info