Hoppa till sidans innehåll

Senior VM2019 Graz, Österrike

15 JUL 2019 12:23
Dam och Herrlandslagssidan för VM 2019. Praktisk info finns nu på arrangörs hemsidan.
  • Uppdaterad: 17 JUL 2019 08:46

Praktisk information (möten, invigning, m.m).

Mästerskapet spelas i Graz, Österrike mellan lördagen den 27:e july och lördag den 3:e augusti.

Fredag 26/7: Invigning 20.00 - 21.00

Lördag 27/7
Herr: 10:00, Sverige - USA
Dam: 14.00, Sverige - Canada
Herr: 18:00, Sverige - Ungern

Måndag 29/7
Dam: 09.00, Sverige - Finland
Herr: 14:00, Sverige - Luxemburg

Tisdag 17/11
Herr: 11:00, Sverige - Österrike

Fler matcher kommer att läggas till efter avslutat gruppspel.

Matcherna visas på live streaming och mästerskapets hemsida/instagram har resultaten.

Media artiklar: SVT Skåne, SR P4 Örebro, DT

Damlandslaget

Therese Blennert
Therese Blennert
1. Anfall
Polisen UVR
Kajsa Lilja
Kajsa Lilja
2. Vänster
SDK Malmö Triton
Linda Carlsson
Linda Carlsson
3. Vänster
ESURF
Leandra Caldarulo
Leandra Caldarulo
4. Vänster
Felix DF
Wilma Tien
Wilma Tien
5. Anfall
Isbjörnarna
Lina Cavallin
Lina Cavallin
8. Back
Fleix DF
Estelle Persson
Estelle Persson
9. Back
Bromma Caviar
Caroline Åhman
Caroline Åhman
10. Anfall
Isbjörnarna
Nina Berggren
Nina Berggren
12. Anfall
Linköpings SDK
Maria Melin Wittberg
Maria Melin Wittberg
11. Back
DK Masen
Elin Strand
Elin Strand
14. Anfall
SDK Malmö Triton
Sofie Öberg
Sofie Öberg
25. Vänster
Isbjörnarna
Anna Överby Wernstedt
Anna Överby Wernstedt
31. Vänster
Isbjörnarna
Antonia Hjelm
Antonia Hjelm
44. Back
KSDK
Erika Lindström
Erika Lindström (C)
83. Back
SDK Malmö Triton
Kim Feenstra Kuiper
22. Reserv/Anfall
Bromma Caviar
Kajsa Lindman
13. Reserv/Back
Polisen UVR
Sarah Lundgren
Reserv/Vänster
KAK Dykarna
Ulf Ridell
Ulf Ridell
Förbundskapten
SDK Malmö Triton
Johan Fernlund
Johan Fernlund
Ass. Förbundskapten
SDK Malmö Triton

 

Herrlandslaget


Peter Aronsson
1. Vänster
Polisen UVR

Andreas Bergenholtz
4. Anfall
SDK Malmö Triton
Andreas Corlin
Andreas Corlin
5. Back
SDK Malmö Triton
Andreas Höglund
Andreas Höglund
6. Back
Polisen UVR
Gustaf Cavallin
Gustaf Cavallin
8. Vänster
Felix DF
Edvin Mårtensson
Edvin Mårtensson
10. Anfall
SDK Malmö Trition
Stefan Poldrugac
Stefan Poldrugac
13. Back
SDK Malmö Triton
Filip Mundt
Filip Mundt
14. Back
Flipper UWR
Emanuel Johansson
Emanuel Johansson
27. Vänster
Uddevalla Sim
Sebastian Brändström
Sebastian Brändström
58. Back
Isbjörnarna
Jens Westerlin
Jens Westerlin
59. Anfall
SDK Malmö Triton

Linus Norén
78. Vänster
SDK Malmö Triton
Joakim Nilsson
Joakim Nilsson
88. Anfall
SDK Malmö Triton
Carl Falck
Carl Falck
94. Back
SDK Malmö Trition
Joel Forsberg
Joel Forsberg
96. Vänster
Isbjörnarna

Patrick Nilsson Sonnet
2. Reserv/Anfall
Uddevalla Sim
Ivo Lundin Hatje
Ivo Lundin Hatje
7. Reserv/Vänster
Uddevalla Sim
Maciej Lesniewski
Maciej Lesniewski
12. Reserv/Back
Trelleborg UVR
Erik Sörstadius
Erik Sörstadius
31. Reserv/Anfall
Felix DF
Jakob Thun
Jakob Thun
33. Reserv/Anfall
Polisen UVR
 
Jim Nilsson
Jim Nilsson
Förbundskapten
SDK Malmö Trition
Milosz Nilsson
Milosz Nilsson
Ass. Förbundskapen/Reserv/Back
SDK Malmö Triton 

Svenska domare: Kajsa Lindman, Rafael Tito de Morais & Manuel Tito de Morais.

Back = Defender
Vänster/Målvakt = Goal keeper
Anfall/Ytter = Forward
Förbundskapten / Ledare = Coach
Ass. / Assisterande = Assistent
(C) = Captain

Skribent: Kajsa Lindman
Epost: This is a mailto link

Svenska Sportdykarförbundet
Skansbrogatan 7, 118 60 Stockholm

Box 11016, 100 61 Stockholm
Telefon 08-699 65 15
E-post This is a mailto link
Organisations nr 802003-1723
Bankgiro 393-7836

 

 

 

dykarna140px

Postadress:
Svenska Sportdykarförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996515
E-post: This is a mailto link

Se all info