Hoppa till sidans innehåll

UV-Rugby SM 2005 i Linköping - Malmö Svenska Mästarinnor och Mästare!

25 APR 2005 19:14
Under helgen 23-24/4 spelades senior SM i Linköping. Malmö tog hem både dam och herr mästerskapet genom Musslorna och Malmö Triton.
  • Skapad: 25 APR 2005 19:14

 

Fredag 22 april
18:00 Semi 1:1, Linköping - Sydkusten 1-2
2:a halvlek:
01:47 1-0 Christian Hedlund
03:15 1-1 Fredrik Strängert
Sudden Death:
05:48 1-2 Krister Bengtsson

19:00 Semi 2:1, Malmö - Felix 10-1
1:a halvlek:
01:00 1-0 Magnus Christersson
03:11 2-0 Stefan Poldrogac
03:52 3-0 Marcus Bengtsson
13:25 4-0 Olof Bertilsson
14:53 4-1 Sven Gredevik
2:a halvlek:
04:58 5-1 Henrik Stewnius
05:44 6-1 Andreas Bergenholtz
06:52 7-1 Olof Bertilsson
08:53 8-1 Johan Fernlund
09:38 9-1 Niklas Johansson
10:48 10-1 Andreas Bergenholtz

Lördag 23 april
10:00  Semi 1:2, Linköping - Sydkusten  5-1
1:a halvlek:
08:28 1-0 Hans Jonsson
11:48 2-0 Anders Furubacke
2:a halvlek:
01:23 3-0 Anders Furubacke
03:53 4-0 Anders Furubacke
06:48 Utvisning 2 min Peter Engberg (Linköping)
06:59 4-1 Andreas Corlin
11:05 5-1 Tommy Carlbom

11:00  Semi 2:2, Malmö - Felix 9-0
1:a halvlek:
03:33 1-0 Olof Bertilsson
10:17 2-0 Niklas Johansson
10:26 3-0 Niklas Johansson
12:14 4-0 Marcus Bengtsson
14:40 5-0 Olof Bertilsson
2:a halvlek:
03:41 6-0 Andreas Bergenholtz
07:06 7-0 Niklas Johansson
10:46 8-0 Niklas Johansson
13:16 9-0 Andreas Bergenholtz

12:00  Damer grundserie, Musslorna - Felix Flix  12-1
1:a halvlek:
04:17 1-0 Ann-Sofi Krakau
04:46 2-0 Maria Persson
06:00 3-0 Ann-Sofi Krakau
08:16 4-0 Ann-Sofi Krakau
09:50 5-0 Kajsa Dahlström
12:58 6-0 Maria Persson
2:a halvlek:
05:42 7-0 Ann-Sofi Krakau
09:32 8-0 Maria Persson
10:31 9-0 Ann-Sofi Krakau
11:21 10-0 Kajsa Dahlström
12:08 11-0 Maria Persson
12:43 11-1 Linda Zetterlund
13:19 12-1 Kajsa Dahlström

14:00  Semi 1:3, Linköping - Sydkusten  0-2
2:a halvlek:
00:50 0-1 Fredrik Strångert
04:31 Utvisning 2 min Jörgen Nilsen (Sydkusten)
08:40 Utvisning 2 min Benny Nilsson (Linköping)
14:58 0-2 Fredrik Strångert

16:00  Damer grundserie, Musslorna - Sjökorna  9-0
1:a halvlek:
02:47 Utvisning 2 min Jessica Thunman (Sjökorna)
02:59 1-0 Maria Persson
03:53 2-0 Ann-Sofi Krakau
07:35 3-0 Maria Persson
08:30 4-0 Kajsa Dahlström
14:35 5-0 Ann-Sofi Krakau
2:a halvlek:
03:21 6-0 Ann-Sofi Krakau
04:08 7-0 Maria Persson
04:45 8-0 Ann-Sofi Krakau
13:54 9-0 Ann-Sofi Krakau

17:00  B-Final 1, Felix - Linköping  0-7
1:a halvlek:
03:41 1-0 David Klingvall
04:38 2-0 Bengt Olsson
05:39 3-0 Mikael Andersson
09:33 4-0 Jonas Andersson
10:25 5-0 Hans Jonsson
11:16 Utvisning 2 min Peter Engberg (Linköping)
2:a halvlek:
02:25 Utvisning 2 min lagstraff (Felix)
02:58 Utvisning 2 min Sven-Roland Aminoff (Felix)
04:13 6-0 Anders Furubacke
09:20 7-0 Anders Furubacke
09:42 Utvisning 2 min Sven Gredevik (Felix)
10:02 Utvisning 2 min Hans Jonsson (Linköping)

18:00  Final 1, Malmö - Sydkusten  7-0
1:a halvlek:
13:43 1-0 Olof Bertilsson
14:20 2-0 Johan Fernlund
2:a halvlek:
04:24 3-0 Andreas Bergenholtz
06:43 Utvisning 2 min Jörgen Nilsen (Sydkusten)
07:36 4-0 Andreas Bergenholtz
09:07 5-0 Andreas Bergenholtz
10:39 6-0 Jörgen Persson
13:06 7-0 Andreas Bergenholtz

19:00  Damer grundserie, Felix Flix - Sjökorna  3-3
1:a halvlek:
05:22 0-1 Kajsa Lindman
06:38 0-2 Jessica Thunman
08:38 Utvisning 2 min Ulrika Blom (Felix Flix)
10:39 0-3 Anna Överby
2:a halvlek:
02:11 1-3 Stina-Cajsa Olsson
04:32 2-3 Stina-Cajsa Olsson
10:21 3-3 Viktoria Nygren

Söndag 24 april
10:00  Damfinal, Musslorna - Sjökorna  8-1
1:a halvlek:
04:57 1-0 Johanna Nyberg
07:16 2-0 Jeanette Nilsson
10:37 3-0 Kajsa Dahlström
2:a halvlek:
00:57 4-0 Maria Persson
02:47 Utvisning 2 min Ann-Sofi Krakau (Musslorna)
03:32 4-1 Jessica Thunman
06:30 5-1 Ann-Sofi Krakau
08:17 6-1 Maria Persson
10:28 7-1 Ann-Sofi Krakau
12:40 8-1 Maria Persson
14:26 Utvisning 2 min Samantha Bonnevier (Sjökorna)

11:00  B-Final 2, Felix - Linköping  0-11
1:a halvlek:
03:38 1-0 Anders Furubacke
05:16 2-0 Hans Jonsson
07:24 3-0 Christian Hedlund
08:23 4-0 Anders Furubacke
12:49 Utvisning 2 min Sven Gredevik (Felix)
13:04 5-0 Bengt Olsson
14:49 Utvisning 2 min Sven Gredevik (Felix)
14:59 6-0 Bengt Olsson
2:a halvlek:
01:27 7-0 Anders Furubacke
05:52 8-0 Tommy Carlbom
07:53 9-0 Anders Furubacke
10:05 10-0 Bengt Olsson
14:11 11-0 Anders Furubacke

12:00  Final 2, Malmö - Sydkusten  4-0
1:a halvlek:
09:23 1-0 Jörgen Persson
10:48 2-0 Olof Bertilsson
11:16 3-0 Magnus Christensson
11:24 4-0 Henrik Stewenius

Skribent: Manuel Tito de Morais

Svenska Sportdykarförbundet
Skansbrogatan 7, 118 60 Stockholm

Box 11016, 100 61 Stockholm
Telefon 08-699 65 15
E-post This is a mailto link
Organisations nr 802003-1723
Bankgiro 393-7836


Postadress:
Svenska Sportdykarförbundet
Posta Digitalt
110 01 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996515
E-post: This is a mailto link

Se all info



forossalla 240x240.jpg

Vaccinera klubben.png

dykarna140px