Hoppa till sidans innehåll

Senior NM 2022 Helsinki, Finland

16 AUG 2021 11:51
Herr silver och dam brons tar Sverige med sig hem från NM2022!
  • Uppdaterad: 17 MAR 2022 16:23

Senior NM spelades i Britas simhall - Pirkkolan uimahalli, Helsinki, Finland  26-27 februari 2022.

Det spelades flera tuffa och jämna matcher, och herrarnas insats tog dem hela vägen till final. Tyvärr blev det en förlust mot danska herrlandslaget i finalmatchen med 0-1, men det resulterade i en silvermedalj till svenska herrlandslaget. Stort grattis och bra kämpat! 

Damlandslaget spelade flera jämna matcher och vann till sist bronsmatchen mot Danmark vilket resulterade i en bronsmedalj till svenska damlandslaget. Grattis! 

Officiella NM 2022 hemsidan, matchprotokoll och streaming.

Friday 2022-02-25

18:00 - 21:30 Water/pool time


Saturday 2022-02-26

  08:00 Pool opening  
    Team leader meeting  
    Referee meeting  
    Ball selection  
  10:30 Opening ceremony NM logo
Match Start Dark Result Light M/F
1 11:30 Norway 2-2 Sweden M
2 12:20 Finland 0-6 Denmark M
3 13:10 Norway 5-0 Sweden F
4 14:00 Finland 4-0 Denmark F
5 14:50 Norway 3-0 Finland M
6 15:40 Sweden 0-4 Denmark M
7 16:30 Norway 2-2 Finland F
8 17:20 Sweden 1-0 Denmark F
  19:00 Nordic Meeting


Sunday 2022-02-27

  08:00 Pool opening
Match Start Dark Result Light M/F
9 08:30 Norway 0-2 Denmark M
10 09:20 Sweden 5-0 Finland M
11 10:10 Norway 9-0 Denmark F
12 11:00 Sweden 0-0 Finland F
13 11:50 Norway 6-0 Finland M B-final
14 12:40 Sweden 2-0 Denmark F B-final
15 13:30 Denmark 1-0 Sweden M Final
16 14:20 Norway 3-0 Finland F Final
  15:40 Price ceremony

 

Damerna representeras av:


1. Nina Berggren
Linköpings SDK
Förbundskapten

2. Elin Strand
SDK Malmö Triton

3. Kajsa Lilja
SDK Malmö Trition
Lagkapten

4. Sofie Öberg
SDK Isbjörnarna

5. Ann-Sofi Krakau
SDK Malmö Triton

6. Wilma Tien
SDK Isbjörnarna
Förbundskapten

7. Sara Nilsson
Polisen UVR

8. Levina Johansson
SDK Isbjörnarna

9. Estelle Persson
Polisen UVR

10. Elin Hoas
DK Bottenskraparna

11. Felicia Johnsson
DK Bottenskraparna
12. Anna Alfredsson
DK Kalmarsund

13. Therese Blennert
Polisen UVR

14. Märta Martin-Åkesson
DK Nemo

15. Agnes Hoas
DK Bottenskraparna

Lovisa Rydgren
DK Nemo
Reserv

Maria Melin Wittberg
DK Masen
Reserv
 

 

Herrarna representeras av:


1. Victor Lundin
Felix DF

2. Joakim Nilsson
Sydkustens SDK

4. Andreas Bergenholtz
SDK Malmö Triton
Lagkapten

5. Anton Sagström
Linköpings SDK

7. Ivo Lundin-Hatje
Polisen UVR

10. Edvin Mårtensson
SDK Malmö Triton

11. Simon Jobs
SDK Malmö Triton

13. Stefan Poldrugac
SDK Malmö Triton
Förbundskapten

14. Tor Andersson
ESURF

27. Emanuel Johansson
Uddevalla Sim
Assisterande FK

31. Erik Sörstadius
Felix DF

89. Jens Westerlin
ESURF
Assisterande FK

94. Carl Falck
SDK Malmö Triton

95. Mattias Levin Persson
SDK Malmö Triton

96. Joel Forsberg
SDK Isbjörnarna

 

 Domare: Kajsa Lindman & Sten-Åke Sundkvist

Skribent: Manuel Tito de Morais
E-post: This is a mailto link

Svenska Sportdykarförbundet
Skansbrogatan 7, 118 60 Stockholm

Box 11016, 100 61 Stockholm
Telefon 08-699 65 15
E-post This is a mailto link
Organisations nr 802003-1723
Bankgiro 393-7836


Postadress:
Svenska Sportdykarförbundet
Posta digitalt via This is a mailto link / Fakturor skickas till This is a mailto link / Fysisk post till Barlastgatan 3
593 31 Västervik

Kontakt:
Tel: 086996515
E-post: This is a mailto link

Se all info



forossalla 240x240.jpg

Vaccinera klubben.png

dykarna140px