Hoppa till sidans innehåll

2007 EM


Juniorlandslaget 2007

Övre raden: Emil, Daniel , Emanuel, Hanse, Erik, Mattis, Jens, Thomas L.
Nedre raden: Dundar, Ivo, Thomas M, Felicia, Fredrik, Benjamin, Joel, Tor, Joakim.

Fakta
Mästerskapet benämndes Open Nordic Junior Championship och spelades i Tampere, Finland den 17-18 november 2007.

Matchprotokoll (inkl protest)
Matchresultat (med skytteliga & utvisningsliga)

Lördag:
Sverige lottas i samma grupp som Danmark och Norge. Norge slår Danmark ganska lätt fast det blir många mål.
Sveriges match mot Danmark blev 4-0 efter mål av Emanuel (2 st), Mattis Wahlby och Daniel Holmstedt.
Andra matchen mot Norge så släpte Sverige in ett mål i början, fick en utvisning och tappade spelet och släpper in ett mål till. Efter halvlek så ändras taktiken och det satsas mer offensift, Jens Westerlin gjorde 2-1 i början av andra halvlek sedan var det ett mera kontrollerat spel och Daniel Holmstedt gjorde 2-2. Efter ett fortsatt tryck så gjorde Thomas Magnussen 3-2 när det var ca 15 sekunder kvar...

Söndag:
Första halvleken mot Tyskland slutar 0-0. 5 minuter in i andra halvlek tar Sverige ledningen med 1-0. När det endast återstår 2 sekunder och Sverige har en friboll så lyckas Tyskland "ta" bollen och utjämna matchen till 1-1. I sudden avgör Tyskland matchen. Sverige lämnar in en protest mot att laget inte fick lägga en ordentlig friboll men den går inte igenom med anledning av "för lite information".
Sverige vinner mot Norge i bronsmatchen med 2-0.

Gruppspel Lördagen den 17 november

1. Danmark-Norge 5-12 (2-5)
2. Ryssland-Tyskland 3-0 (1-0)
3. Danmark-Sverige 0-4 (0-2)
4. Ryssland-Finland 13-0 (5-0)
5. Norge-Sverige 2-3 (2-0)
6. Tyskland-Finland 10-0 (7-0)

 

Grupp A V F M+ M- P   Grupp B V F M+ M- P
Sverige 2 0 7 2 4   Ryssland 2 0 16 0 4
Norge 1 1 14 8 2   Tyskland 1 1 10 3 2
Danmark 0 2 5 16 0   Finland 0 2 0 23 0


Placeringsmatcher Söndagen den 18 november

Semifinal 1 (1:a Grupp A- 2:a Grupp B)  
Sverige-Tyskland 1-2 SD (1-1, 0-0)
   
Semifinal 1 (1:a Grupp B- 2:a Grupp A)  
Ryssland-Norge 7-0 (5-0)
   
Match om platser 5 & 6  
Danmark-Finland 3-3 (2-2)*
   
Bronsmatch  
Sverige-Norge 2-0 (0-0)
   
Finalmatch  
Tyskland-Ryssland 0-1 (0-1)


* Danmark & Finland delar på 5:e platsen.

Slutställning
1. Ryssland
2. Tyskland
3. Sverige
4. Norge
5. Danmark & Finland

Truppen

1. Thomas Magnusson   Linköpings SDK
2. Emanuel Johansson   Skäret UV-Rugby
3. Ivo Hatje-Lundin   Skäret UV-Rugby
4. Hanse Sandblom   DK Bottenskraparna
5. Daniel Holmstedt   DK Bottenskraparna
6. Dundar Göc   Trelleborg DK
7. Fredrik Bäck   DS El Rio Uppsala
8. Tor Andersson   Skäret UV-Rugby
9. Benjamin McVeigh   DK Bottenskraparna
10. Joel Nilsson   Sydkustens SDK
11. Joakim Nilsson   Sydkustens SDK
12. Jens Westlin   ESURF
13. Felicia Nyberg   Bromma Caviar URK
14. Mattis Wahlby   DK Bottenskraparna
15. Erik Thomke   DS El Rio Uppsala
  Daniel Thorén Reserv Skäret UV-Rugby
  Martin Gidlund Reserv Skäret UV-Rugby
  Mia Petersson Reserv DK Bottenskraparna
  Tomas Lyckberg Ledare Skäret UV-Rugby
  Emil Berg Ledare Skäret UV-Rugby
Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:49 Skribent: Manuel Tito de Morais

Svenska Sportdykarförbundet
Skansbrogatan 7, 118 60 Stockholm

Box 11016, 100 61 Stockholm
Telefon 08-699 65 15
E-post This is a mailto link
Organisations nr 802003-1723
Bankgiro 393-7836


Postadress:
Svenska Sportdykarförbundet
Posta digitalt via This is a mailto link / Fakturor skickas till This is a mailto link / Fysisk post till Barlastgatan 3
593 31 Västervik

Kontakt:
Tel: 086996515
E-post: This is a mailto link

Se all info



forossalla 240x240.jpg

Vaccinera klubben.png

dykarna140px